[b]Nie.[/b] Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w żaden sposób nie wyłącza takich osób z prawa do korzystania ze świadczeń.
– Co więcej, może się okazać, że osoba na urlopie wychowawczym jest, z racji swojej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, tym bardziej uprawniona do korzystania z funduszu – mówi Jadwiga Stefaniak z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Często bowiem w rodzinach, w których pracuje tylko ojciec, dochód na osobę jest niski i w takiej sytuacji uzasadnione jest przyznanie świadczeń socjalnych.
Podkreślmy, że zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy, osoby uprawnione do korzystania z funduszu to:
- pracownicy i ich rodziny,
- emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz
- inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie zfśs, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych.
Z przepisu tego nie wynika, by pracownik – aby otrzymać świadczenie socjalne – był zawodowo czynny.
Wykluczenie pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym (bądź macierzyńskim) jest tym bardziej nieuzasadnione, że osoby takie są uwzględniane przy naliczaniu odpisów na zfśs.
Wymaga tego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z rozporządzeniem pod uwagę należy brać liczbę pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).
– [b]Dopóki nie zostanie rozwiązany stosunek pracy, dopóty dana osoba pozostaje pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy i z tego względu powinna być uwzględniana zarówno przy naliczaniu odpisów na zfśs, jak i przy udzielaniu świadczeń z tego funduszu[/b] – mówi Jadwiga Stefaniak.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F36EA5F9330FA62F3E37409F1EB96C20?id=74017]ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.[/link]),
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=304867]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU z 2009 r. nr 43, poz. 349)[/link].[/i]