Nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. Zakwestionował on rozwiązania ograniczające zakres świadczeń, które mogą być wspierane z pieniędzy funduszu, tylko do wypoczynku na terenie Polski.
Przypomnijmy, że rzecznik praw obywatelskich zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym art. 2 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w zakresie, w jakim przepis ten uniemożliwia pracownikom skorzystanie z usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, jeżeli są one świadczone poza terytorium Polski.
Trybunał przyznał rację rzecznikowi i stwierdził niekonstytucyjność zaskarżonych przepisów, uznając, że naruszona została konstytucyjna zasada równości. Sędziowie stwierdzili, że ograniczenie wsparcia do świadczeń realizowanych w Polsce prowadziło do znacznego ograniczenia wolnego wyboru miejsca wypoczynku urlopowego pracowników i innych osób korzystających ze środków zakładowego funduszu.
Co prawda wyrok Trybunału obowiązuje od dnia jego ogłoszenia, czyli 18 kwietnia 2007 r. (DzU nr 69, poz. 467), ale mimo to wielu pracodawców stosuje niezmienione przepisy ustawy, które pozwalają na finansowanie świadczeń wypoczynkowych realizowanych na terenie naszego kraju. Dlatego senatorowie podjęli ponowną próbę wystąpienia z inicjatywą legislacyjną w tym zakresie. Nowelizacja przygotowana w poprzedniej kadencji nie została uchwalona z powodu wcześniejszego rozwiązania parlamentu.