Dodatkowe koszty obciążające najemców należy udokumentować fakturą

Media odsprzedawane najemcom fakturuje się jako odrębne czynności, niezależnie od faktur za najem. Natomiast przenoszone na nich koszty eksploatacyjne dotyczące części wspólnych traktuje się jako jedną usługę z usługą najmu.

Publikacja: 17.02.2025 05:00

Dodatkowe koszty obciążające najemców należy udokumentować fakturą

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości (lokale mieszkalne i użytkowe) z reguły obciążają najemców, oprócz czynszu najmu, także kosztami dodatkowymi (np. prąd, woda/ścieki, gaz, ciepło, opłaty eksploatacyjne pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe, także te dotyczące części wspólnych budynku). Obowiązek ponoszenia tych opłat dodatkowych wynika z umów najmu. Koszty mediów rozliczane są na podstawie faktur otrzymanych od dostawców na podstawie faktycznego zużycia, a koszty eksploatacyjne na podstawie obciążenia ze wspólnoty mieszkaniowej. Z reguły w dacie wystawienia faktury za najem (zwłaszcza dotyczy to przypadku, gdy faktury za najmem są wystawiane ”z góry”) nie jest znana wysokość kosztów dodatkowych. Dlatego w praktyce obciążenie najemców kosztami mediów następuje po otrzymaniu przez wynajmującego faktury za media albo zawiadomienia ze wspólnoty mieszkaniowej o wysokości tych opłat. Wysokość kosztów dodatkowych jest uzależniona od faktycznego zużycia. Koszty eksploatacyjne z kolei zwykle są rozliczane na podstawie metrażu lub liczby osób zamieszkujących dany lokal. Podatnicy niejednokrotnie mają problem z ustaleniem, czy obciążanie najemców kosztami dodatkowymi powinno być dokumentowane fakturami i czy w przypadku otrzymania od dostawców mediów faktur będących podstawą obciążenia najemców kosztami mediów po dacie wystawienia faktur za najem w danym miesiącu wynajmujący powinien wystawić kolejne faktury w danym miesiącu. Problematyczne jest także to, czy w przypadku otrzymania wyrównania kosztów eksploatacyjnych za okres dłuższy niż miesiąc wynajmujący może uwzględnić te koszty w fakturze wystawianej za miesiąc, w którym otrzymał te rozliczenia i w którym obciąża nimi najemców.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo