Aktualizacja: 22.11.2020 02:00 Publikacja: 22.11.2020 02:00
VAT
Foto: AdobeStock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 września 2020 r. (0114-KDIP1-2.4012.215.2020.3.RM).
Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która w Polsce posiada stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT. Wnioskodawca sprowadza do Polski towary, które na terytorium naszego kraju są składowane w magazynach prowadzonych przez podmioty logistyczne, a następnie, po ich przepakowaniu, sprzedawane na rynki docelowe, w tym do krajów poza UE. W przypadku sprzedaży towarów z Polski do kontrahenta poza UE wnioskodawca obecnie występuje na dokumentach celnych jako „nadawca/eksporter" i deklaruje eksport towarów w swoich rozliczeniach VAT, stosując stawkę zero proc. W związku z brexitem, a także niedawną zmianą przepisów Unijnego Kodeksu Celnego w zakresie definicji eksportera (zgodnie z tą zmianą, zasadniczo eksporterem w rozumieniu przepisów celnych powinien być podmiot z siedzibą w UE) oraz wytycznych publikowanych przez Komisję Europejską, wnioskodawca rozważał zmianę modelu eksportu z terytorium Polski. W planowanym modelu wnioskodawca miał pozostać nadal właścicielem sprzedawanych towarów oraz ich dostawcą na rzecz kontrahenta spoza UE, podczas gdy celne formalności eksportowe miały być dokonane przez inny podmiot z grupy wnioskodawcy, tzn. spółkę z siedzibą w Polsce. Zgodnie z planowanym modelem polska spółka miała występować na dokumentach celnych jako eksporter na mocy umowy zawartej pomiędzy wnioskodawcą a tą spółką. Ponieważ faktyczna dostawa nadal miała być dokonywana przez wnioskodawcę, a wywóz i wszelkie formalności eksportowe miały być dokonywane na jego rzecz, wnioskodawca stanął na stanowisku, że w nowym modelu będzie on dokonywał eksportu towarów z rozumieniu ustawy o VAT oraz będzie mu przysługiwało prawo do zastosowania stawki zero proc. Będzie on bowiem posiadał wymaganą ustawą dokumentację potwierdzającą, że nastąpił wywóz towarów sprzedawanych przez wnioskodawcę poza UE.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Wejście Uzbekistanu do WTO, planowane na 2026 r., może stworzyć nowe możliwości dla polskich firm poszukujących nowych rynków zbytu. Dlatego warto już teraz uważnie przyglądać się temu państwu i przeprowadzanym w nim reformom.
Ponad połowa dorosłych Brytyjczyków posiada w domu jakieś zwierzę. W pierwszym półroczu 2024 roku mieszkańcy Wysp Brytyjskich kupili ok. 1,2 mld opakowań pokarmu dla swoich pupili. Udział w tym ma polski eksport i sprzedaż na tamtym terenie.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Niemieckie firmy tną zamówienia od polskich poddostawców, bo same muszą ograniczać produkcję. Rośnie za to polski eksport do Ukrainy.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy nie nadaje statusu studenta ani ucznia, który jest podstawą do zwolnienia ze składek umowy zlecenia zawartej z takimi osobami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas