Obowiązkowy VAT od eksportu - interpretacja podatkowa

Brytyjskiej spółce sprzedającej towary poza UE i dokonującej celnych formalności eksportowych przez należącą do grupy spółkę z siedzibą w Polsce nie przysługuje prawo do zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług.

Publikacja: 22.11.2020 02:00

VAT

VAT

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 września 2020 r. (0114-KDIP1-2.4012.215.2020.3.RM).

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która w Polsce posiada stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT. Wnioskodawca sprowadza do Polski towary, które na terytorium naszego kraju są składowane w magazynach prowadzonych przez podmioty logistyczne, a następnie, po ich przepakowaniu, sprzedawane na rynki docelowe, w tym do krajów poza UE. W przypadku sprzedaży towarów z Polski do kontrahenta poza UE wnioskodawca obecnie występuje na dokumentach celnych jako „nadawca/eksporter" i deklaruje eksport towarów w swoich rozliczeniach VAT, stosując stawkę zero proc. W związku z brexitem, a także niedawną zmianą przepisów Unijnego Kodeksu Celnego w zakresie definicji eksportera (zgodnie z tą zmianą, zasadniczo eksporterem w rozumieniu przepisów celnych powinien być podmiot z siedzibą w UE) oraz wytycznych publikowanych przez Komisję Europejską, wnioskodawca rozważał zmianę modelu eksportu z terytorium Polski. W planowanym modelu wnioskodawca miał pozostać nadal właścicielem sprzedawanych towarów oraz ich dostawcą na rzecz kontrahenta spoza UE, podczas gdy celne formalności eksportowe miały być dokonane przez inny podmiot z grupy wnioskodawcy, tzn. spółkę z siedzibą w Polsce. Zgodnie z planowanym modelem polska spółka miała występować na dokumentach celnych jako eksporter na mocy umowy zawartej pomiędzy wnioskodawcą a tą spółką. Ponieważ faktyczna dostawa nadal miała być dokonywana przez wnioskodawcę, a wywóz i wszelkie formalności eksportowe miały być dokonywane na jego rzecz, wnioskodawca stanął na stanowisku, że w nowym modelu będzie on dokonywał eksportu towarów z rozumieniu ustawy o VAT oraz będzie mu przysługiwało prawo do zastosowania stawki zero proc. Będzie on bowiem posiadał wymaganą ustawą dokumentację potwierdzającą, że nastąpił wywóz towarów sprzedawanych przez wnioskodawcę poza UE.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych