Reklama
Rozwiń

Urlop uzupełniający należy się w całości

Aktualizacja: 12.05.2015 08:51 Publikacja: 12.05.2015 06:10

Urlop uzupełniający należy się w całości

Foto: Rzeczpospolita

Wskutek stażu pracy trwającego co najmniej 10 lat pracownik nabędzie 20 maja prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego (26 dni). Czy szef może mu wcześniej dać te uzupełniające dni? Czy ten urlop otrzyma w wymiarze proporcjonalnym do liczby miesięcy, od kiedy nabył do niego prawo w tym roku kalendarzowym? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 158 kodeksu pracy pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalenadrzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Taki moment może nastąpić w każdym terminie. I dopiero wtedy można ubiegać się o wybranie urlopu. Zaliczkowe udzielenie tego wolnego jest niedopuszczalne i ryzykowne dla pracodawcy z dwóch powodów. Po pierwsze wysyła na urlop kogoś, kto nie ma jeszcze prawa wypoczywać 26 dni, a po drugie gdyby tak zrobił wobec jednego pracownika, inni słusznie zarzuciliby mu, że ich dyskryminuje. Jedyna możliwość wyprzedzenia dotyczy tylko zgody szefa na to, żeby tzw. urlop uzupełniający przypadał bezpośrednio po wymiarze dotychczasowego wypoczynku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego