Jest korzystne rozstrzygnięcie w sprawie kolejnego sporu, czy interpretacja podatkowa wydana dla poprzednika prawnego może chronić też jego następcę. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z fiskusem, że spółka osobowa powstała z przekształcenia spółki kapitałowej nie korzysta z ochrony wydanej wcześniej wykładni prawa.

Stare interpretacje

Sprawa dotyczyła spółki osobowej, która powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej akcyjnej. Nastąpiło to 1 września 2009 r. We wniosku o interpretację podatniczka podkreśliła, że w wyniku tej operacji stała się następcą prawnym spółki akcyjnej i wstąpiła we wszelkie przewidziane w regulacjach podatkowych jej prawa i obowiązki (art. 93a § 2 pkt 1 lit. b ordynacji podatkowej). Wskutek przekształcenia utraciła podmiotowość w podatku dochodowym od osób prawnych. Ale do celów VAT jest dalej podatnikiem.

Firma zauważyła, że od 2003 r. do przekształcenia jej poprzednik prawny w związku z prowadzoną działalnością występował z wnioskami dotyczącymi interpretacji prawa podatkowego w zakresie VAT i otrzymywał od organów podatkowych indywidualne interpretacje. W trakcie prowadzenia działalności w formie spółki kapitałowej podatnik stosował się do uzyskanych interpretacji.

Podatniczka zapytała, czy jako następca prawny spółki kapitałowej korzysta z ochrony wynikającej z otrzymanych przez poprzednika pisemnych informacji/interpretacji o zakresie VAT.

Fiskus odpowiedział, że sukcesja prawna odnosi się do wnioskodawcy wyłącznie w sytuacji, gdy poprzednik prawny zastosował się do wydanej dla niego interpretacji. Nie obejmuje natomiast ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się do interpretacji wydanej dla poprzednika w takim samym stanie faktycznym, jaki będzie istniał w spółce. Z taką wykładnią przepisów zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Stanowiska tego ostatecznie jednak nie podzielił NSA.

Tylko zmiana ustroju

– Generalnie jeśli mamy do czynienia z przekształceniem tylko w zakresie formy prawnej, a jest zachowana tożsamość majątkowa i osobowa, to nie ma wątpliwości, że interpretacja wydana poprzednikowi ma znaczenie dla następcy – mówił sędzia NSA Arkadiusz Cudak.

W tym wypadku następcy prawni mogą korzystać z ochrony wynikającej z interpretacji wydanych dla poprzednika. Inaczej jest, gdy dochodzi do przejmowania, łączenia spółek, a inaczej – gdy tylko do zmiany ustroju. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1551/13

Dariusz  ?Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG

Stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego przyczyni się do zwiększania zaufania podatników do organów podatkowych i państwa. Przewidziana w przepisach ordynacji podatkowej sukcesja generalna praw i obowiązków podatkowych powinna obejmować również te wynikające z interpretacji podatkowych. Z funkcji ochronnej interpretacji wynika, że powinna ona dawać ochronę również następcy prawnemu. Jako słuszne należy ocenić stanowisko NSA, że następstwo ochrony wynikającej z interpretacji obejmuje przekształcenie formy prawnej spółki, gdy występuje tożsamość majątkowa i osobowa między podatnikiem, który uzyskał interpretację, a jego następcą. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, dla których w takim wypadku ochrona z interpretacji podatkowej miałaby wygasać.