- W polskim biznesie kobiety mające wpływ na najpoważniejsze decyzje gospodarcze i finansowe są obecne. Na pewno jednak ich liczba jest znacznie niższa niż mężczyzn - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak wynika z badań Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w 400 dużych polskich firmach jest zaledwie 6,8 procent kobiet prezesów.

Zmiany zmierzające do zapewnienia faktycznej równości płci powinny być stopniowe i ewolucyjne, poprzez promowanie dobrych praktyk. - Tam jednak, gdzie takie rozwiązania nie zdają rezultatu, konieczne jest wprowadzanie zmian legislacyjnych - stwierdziła Rzecznik.

Dlatego też polski parlament powinien rozważyć wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących składu zarządów i rad nadzorczych spółek publicznych. - W pierwszej kolejności rozwiązania takie powinny dotyczyć spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych - uważa Irena Lipowicz.

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do rządu z prośbą o poinformowanie, czy Rada Ministrów planuje podjęcie inicjatywy ustawodawczej w przedstawionej sprawie.

W swoim wystąpieniu Rzecznik podkreśliła, iż obowiązek władz publicznych podejmowania działań na rzecz zapewnienia równości płci oraz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć wynika zarówno z Konstytucji, jak i z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Dodała również, że brak reakcji ustawodawcy w pewnych sferach na faktyczną nierówność płci skutkuje w praktyce utrwalaniem gorszej i trudniejszej pozycji prawnej kobiet i zmniejszeniem ich szans w życiu społecznym i gospodarczym.