Reklama
Rozwiń

W ostatni weekend marca zmiana czasu. Czy ma wpływ na pensję pracownika

W nocy 31 marca czas zimowy przechodzi w letni. Zatrudnieni będą wówczas pracować krócej o godzinę, chyba że pracodawca zdecyduje się wydłużyć tę zmianę.

Publikacja: 24.03.2019 14:00

W ostatni weekend marca zmiana czasu. Czy ma wpływ na pensję pracownika

Foto: Adobe Stock

W następną niedzielę o 2 nad ranem przestawimy wskazówki zegarków o godzinę do przodu. Co do zasady, kiedy zmieniamy czas zimowy na letni, nocna zmiana powinna trwać o godzinę krócej. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to podstawowego, czy równoważnego systemu czasu pracy. Przy 8-godzinnej normie dobowej pracy aktywne jej wykonywanie będzie trwać 7 godzin, a dla osób z 12-godzinną dniówką – 11 godzin.

Ten „ubytek" godzin nie może jednak skutkować zmniejszeniem stałego miesięcznego wynagrodzenia pracowników za marzec br. Przyczyna niedopracowania nie leży bowiem po stronie pracownika, lecz wynika z obowiązującego prawa. Konsekwencje tego stanu rzeczy obciążają pracodawcę, a nie zatrudnionych. Dotyczy to również osób wynagradzanych stawką godzinową. Pracownik, który zamiast 168 godzin przepracuje 167 godzin, powinien otrzymać wynagrodzenie za 168 godzin.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego