Od 21 marca obowiązują zmienione w wyniku postulatów przedsiębiorców przepisy zmniejszające biurokrację i obowiązki pracodawców w związku z zatrudnianiem pracowników na kolejne umowy okresowe. Jednak do tej pory niezmienione zostały przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Resort pracy kończy właśnie opracowywanie zmian.
Projekt na nowo określa, komu i kiedy pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy.
Będzie wydawać świadectwo w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu na podstawie umowy na czas nieokreślony.
Ponadto pracodawca wyda zatrudnionemu w jego firmie na okres próbny, na podstawie umowy na czas określony lub umowy na czas wykonywania określonej pracy świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów w ciągu 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich.
Rozporządzenie zawiera także przepis upoważniający pracodawcę do wystawienia pracownikowi na każde żądanie świadectwa pracy po zakończeniu każdej umowy terminowej. Firma będzie wydawała świadectwo w ciągu siedmiu dni od pisemnego wniosku pracownika w tej sprawie.
Etap legislacyjny:
-po konsultacjach społecznych