Minimum dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Mówi o tym art. 180 § 3

kodeksu pracy

. – J

eżeli pracownica nie korzysta z takiego wolnego przed prognozowaną przez lekarza datą porodu, to pierwszym dniem macierzyńskiego jest dzień przyjścia na świat dziecka

. Tak stanowi art. 183

1

§ 2 k.p. – wyjaśnia adwokat Katarzyna Jasińska.

Rzadko która kobieta decyduje się na skorzystanie z macierzyńskiego przed porodem. Czas oczekiwania na narodziny dziecka wolą spędzić na zwolnieniu lekarskim. Powód? Nie chcą tracić możliwości przebywania z dzieckiem i jednoczesnego otrzymywania stuprocentowego zasiłku.

Nieczęsto zdarza się też, aby kobieta była aktywna zawodowo aż do samego końca ciąży. Na dolegliwości ciążowe otrzymuje zwolnienie od ginekologa.

W praktyce mimo niedyspozycji spowodowanej ciążą ginekolodzy odmawiają wystawiania zwolnienia tym pacjentkom, które nie urodziły w terminie albo których termin porodu się zbliża. Tłumaczą się wytycznymi ZUS. Zmusza to przyszłe matki do korzystania z urlopu macierzyńskiego wcześniej, jeśli do porodu mają jeszcze dwa tygodnie. Inaczej muszą wrócić do firmy lub znaleźć np. internistę, który podpisze się pod zaświadczeniem stwierdzającym niezdolność do pracy.

20 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła jedno dziecko

Czy rzeczywiście ZUS nie patrzy przychylnym okiem na zwolnienia wystawiane przez ginekologa w końcówce ciąży? Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS kategorycznie zaprzecza. – ZUS nie wydał żadnych instrukcji w tym zakresie. Dla wypłaty zasiłku macierzyńskiego decydujący jest termin porodu – dodaje. To lekarz decyduje, czy kobieta powinna skorzystać ze zwolnienia. Pracownica może wziąć urlop macierzyński przed porodem, ale nie musi.

Także hospitalizacja ciężarnej czekającej na poród nie jest powodem do korzystania z macierzyńskiego.

Kodeks pracy umożliwia kobiecie skorzystanie z urlopu, jeszcze zanim urodzi. Nie jest to jednak jej obowiązek.

Ministerstwo Zdrowia też stoi na stanowisku, że hospitalizowane kobiety w ciąży czekające na poród powinny otrzymać zaświadczenie o niezdolności do pracy, a szpital zobowiązany jest takie zaświadczenie wystawić.

Szpital nie ma prawa oczekiwać, że kobieta ciężarna w okresie hospitalizacji skorzysta z urlopu macierzyńskiego.

Zobacz serwis:

Urlopy » Urlop macierzyński i ojcowski