Pracodawcy dosyć często wysyłają wypowiedzenia umów o pracę za pomocą e-maila. Co do zasady, takie wypowiedzenie wywołuje skutki prawne, ale stanowi naruszenie przepisów kodeksu pracy - uważa Agnieszka Fedor, adwokat, doradca w kancelarii WKB Wierciński, Baehr.
Wypowiedzenie wysłane na skrzynkę e-mailową pracownika wywołuje skutek określony w oświadczeniu pracodawcy zawartym w e- mailu (prowadzi do rozwiązania umowy o pracę po upływie okresu wskazanego w wypowiedzeniu). Zgodnie z ogólną zasadą oświadczenie woli, które składane jest innej osobie, uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej uznaje się za złożone z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, że adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego chwilą tą jest chwila przejścia wiadomości do systemu informatycznego prowadzonego i kontrolowanego przez odbiorcę, to jest przyjęcia oświadczenia przez serwer odbiorcy i zarejestrowania na nim odpowiednich danych.
Innymi słowy, za dzień złożenia wypowiedzenia należy uznać dzień wysłania e-maila, bo ten co do zasady dochodzi na skrzynkę adresata w tym samym dniu (chyba że z pewnych względów technicznych, np. problemów z serwerem, wiadomość zostaje odrzucona).
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z kodeksem pracy wypowiedzenie umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Według kodeksu cywilnego do zachowania tej formy konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Co do oświadczeń składanych w postaci elektronicznej, jedynie oświadczenie opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu spełnia wymóg formy pisemnej. Wysłanie e-maila nie może być zatem traktowane jako spełnienie wymagań określonych w kodeksie pracy, dlatego taka forma rozwiązania umowy o pracę jest podstawą odpowiednich roszczeń pracownika.
Są jednak sytuację, w których takie wypowiedzenie będzie uznane za skuteczne. Zgodnie z [b]wyrokiem SN z 18 stycznia 2007 r., (II PK 178/06, OSNP 2008/5-6/59)[/b] sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie. SN słusznie uznał, iż inna interpretacja przepisów prawa pracy o wypowiadaniu umów oraz odpowiednio stosowanych przepisów kodeksu cywilnego o składaniu oświadczeń woli byłaby nadmiernym i niezrozumiałym formalizmem, który nazbyt utrudniałby podstawowe czynności prawne związane ze stosunkami pracy.
SN nie wyraził jednakże w tym wyroku wyraźnego stanowiska w kwestii momentu, w którym tak złożone oświadczenie o wypowiedzeniu staje się skuteczne (czy już w dniu wysłania e-maila, czy dopiero w dniu doręczenia go w formie pisemnej). Z momentem tym wiążą się poważne konsekwencje. Przede wszystkim swój bieg rozpoczyna okres wypowiedzenia i okres do złożenia odwołania do sądu pracy. Problem ten wciąż budzi wątpliwości, a w związku z rozwojem komunikacji elektronicznej w kontaktach między stronami stosunku pracy jest także coraz powszechniejszy, dlatego też kwestia ta powinna zostać jednoznacznie wyjaśniona w przyszłych orzeczeniach Sądu Najwyższego.