Wskazanie w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony dłuższego okresu wypowiedzenia niż wynikający z kodeksu pracy jest możliwe. Wprawdzie zgodnie z art. 18 par. 2 k.p. postanowienia umów o pracę, które są mniej korzystne niż przepisy prawa pracy, należy uważać za nieważne, dotyczy to wyłącznie postanowień mniej korzystnych dla pracownika, a nie pracodawcy.
[srodtytul]Tylko z korzyścią...[/srodtytul]
Wielokrotnie wypowiadał się na ten temat Sąd Najwyższy. W jednym z orzeczeń stwierdził, że ustalenie dla obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego niż przewidziany w kodeksie pracy nie będzie uznane za nieważne, jeśli dłuższy okres wypowiedzenia będzie dla pracownika korzystny np. ze względu na złą sytuację na rynku pracy [b](wyrok SN z 2 października 2003 r., I PK 416/02). [/b]
Sąd Najwyższy w innym orzeczeniu [b](uchwała z 9 listopada 1994 roku, I PZP 46/94) [/b]zwrócił jednak uwagę, że ocena, czy dane postanowienie umowy jest korzystniejsze dla pracownika, powinna odnosić się do chwili, w której umowa o pracę została zawarta, a nie do chwili, w której następuje rozwiązanie stosunku pracy. Taka ocena wydłużenia okresu wypowiedzenia może się jednak wydawać o tyle dyskusyjna, że w pewnych okolicznościach wskazanie w umowie dłuższego okresu wypowiedzenia może utrudniać pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę. W konsekwencji może być uznane za niekorzystne dla pracownika, a tym samym za nieważne.
[srodtytul]... przy podpisywaniu umowy[/srodtytul]
Wskazanie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę powinno nastąpić w momencie zawierania umowy o pracę. Jeżeli pracodawca chce wydłużyć podwładnemu okres wypowiedzenia już w trakcie trwania stosunku pracy, może to uczynić tylko w porozumieniu z pracownikiem. Może więc np. przedstawić mu aneks do umowy, na postanowienia którego podwładny musi wyrazić zgodę. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia ze zmianą umowy, która wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Oznacza to, że pracodawca nie może jednostronnie przedłużyć okresu wypowiedzenia, np. dokonując wypowiedzenia zmieniającego w trybie art. 42 k.p. Nie jest to bowiem zmiana warunków pracy, a propozycję pracodawcy dotyczącą dłuższego okresu wypowiedzenia można rozpatrywać tylko w kategoriach oferty zmiany umowy o pracę. A tej pracownik nie musi przyjąć.
[ramka][b]GPP>zapamiętaj [/b]
Szef może zaproponować pracownikowi wydłużenie jego okresu wypowiedzenia ponad normy wynikające z kodeksu pracy, o ile jest to dla podwładnego korzystne. Jeśli wystąpi z taką propozycją do już zatrudnionej osoby, musi uzyskać jej zgodę. Nie może jednostronnie wydłużyć okresu wypowiedzenia pracownika.[/ramka]