- Czy pracodawca, który zatrudnia od 100 do 600 osób, musi tworzyć w zakładzie służbę bhp? Czy te zadania musi powierzyć pracownikowi zakładu, czy może je wykonywać osoba spoza niego? Jakie jest w tej sprawie oficjalne stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Według czytelników DF sprawa jest jasna tylko przy zatrudnieniu do 100 pracowników (art. 237 11 § 1 i 2 k.p.) oraz powyżej 600 osób. Wówczas wyraźnie chodzi o pracownika (rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp, DzU nr 109, poz. 704). Natomiast przy zatrudnieniu od 100 do 600 pracowników rozporządzenie mówi otworzeniu jednoosobowej "lub" wieloosobowej komórki "albo" zatrudnieniu pracownika. Wątpliwości czytelników wynikają z tego, że zastosowanie spójników "lub" bądź "i" jest dla nich równoważne. Natomiast spójnik "albo" jest przeciwstawny do poprzednich. Stąd - uważają - stosując spójnik "albo", można też zatrudnić do tych zadań osoby spoza zakładu.

O rozwianie tych wątpliwości poprosiliśmy Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (patrz stanowisko). Potwierdził on, że zatrudniając od 100 do 600 osób, pracodawca musi tworzyć służbę bhp. Nie ma w tym wypadku możliwości zastąpienia jej podmiotem spoza zakładu.

Pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jej szczegółowy zakres działania, organizację i uprawnienia reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704).

Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bhp.

Mogą nimi zostać osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne (§ 4 rozporządzenia RM):

- inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba mająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,

- starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:

a) zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej trzyletni staż pracy w służbie bhp lub

b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w tym zakresie,

- specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba mająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności bhp albo studia podyplomowe w tym zakresie oraz co najmniej rok stażu pracy w służbie bhp,

- starszym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba mająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej trzyletni staż pracy w służbie bhp,

- głównym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba z wyższym wykształceniem o kierunku lub specjalności w bhp albo studiami podyplomowymi w tym zakresie oraz co najmniej pięcioletnim stażem pracy w służbie bhp.