[i][b]Odpowiada Andrzej Czopski - radca prawny, Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy:[/b][/i]
Kobietom zatrudnionym na umowę na czas określony przysługują w zasadzie takie same uprawnienia jak tym na czas nieokreślony. Ochrona ich stosunku pracy jest jednak ograniczona. [b]Umowa na czas określony rozwiązuje się bowiem z upływem czasu, na jaki była zawarta. Jej przedłużenie nastąpi jedynie wówczas, gdyby miała ona ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.[/b] Wtedy umowa wiąże obie strony aż do dnia porodu.
[b]Umowa czytelniczki ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta[/b], chyba że firma zawrze nową, do czego jednak nie jest zobowiązana.
Okres urlopu macierzyńskiego nie wpływa na obowiązywanie umowy na czas określony i nie skutkuje jej przedłużeniem. Czytelniczce nadal jednak przysługiwać będzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracownica do dnia rozwiązania umowy korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze przewidzianym w art. 180 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1C33FEB9012A0DEBD28CEC0026D9879?id=76037]kodeksu pracy[/link], czyli 20 tygodni (bo urodziła jedno dziecko przy jednym porodzie). [b]Po rozwiązaniu umowy nadal będzie dostawać zasiłek macierzyński przez okres należnego jej urlopu macierzyńskiego, czyli właśnie 20 tygodni[/b].
[b]Ponadto od 1 stycznia 2010 r. czytelniczka ma prawo do dwóch tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku.[/b] Decyzja, czy z niego skorzystać, należy wyłącznie do niej, a szef nie ma prawa go odmówić. Wystarczy, by najpóźniej na siedem dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu złożyła pisemny wniosek. Wolno to zrobić z większym wyprzedzeniem, co może mieć znaczenie, gdyby data rozwiązania umowy przypadała przed tym terminem.
Dodajmy, że w wypadku już korzystających z macierzyńskiego [b]warunkiem skorzystania z dodatkowego urlopu jest to, aby w podstawowym wymiarze nie kończył się wcześniej niż 31 grudnia 2009 r.[/b] Gdyby upływał przed tą datą, dodatkowy urlop już nie przysługuje. Ten drugi można wykorzystać wyłącznie bezpośrednio po podstawowym urlopie.
[b]Po ustaniu stosunku pracy zasiłek macierzyński będzie wypłacał bezpośrednio ZUS[/b], nawet gdy wcześniejszym płatnikiem była firma. Czytelniczka nadal będzie więc korzystać ze świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego.