Czy w świadectwie pracy należy wykazywać nieobecności nieusprawiedliwione oraz usprawiedliwione, np. stawienie się do sądu w charakterze świadka, a jeżeli tak, to w którym punkcie?
Świadectwo pracy to dokument sformalizowany. Co należy w nim wpisać, określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Wzór świadectwa pracy zamieszczony w tym rozporządzeniu zawiera instrukcję, w jaki sposób należy je wypełnić. Instrukcja ta jest fragmentem rozporządzenia, a więc powszechnie obowiązującym prawem. Przypominam, że dane zawarte w tym dokumencie mają służyć przede wszystkim kolejnemu pracodawcy przy ustaleniu uprawnień pracowniczych oraz uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
W jego wzorze nie przewidziano punktu, w którym pracodawca zamieszcza informację o usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych nieobecnościach pracownika. Nie można ich zatem wpisać w świadectwie.
Wystawiając świadectwo pracy w informacji o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym, pracodawca wpisał niewłaściwą liczbę godzin wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego. Pracownik był u niego zatrudniony na pół etatu od 12 listopada 2007 r. do 12 lutego 2008 r. Urlop wyliczył mu następująco (przysługuje mu 26 dni w roku i nie była to jego pierwsza praca, a jednocześnie pracował u innego pracodawcy na 1/5 etatu):
26 x 3/12 = 6,5, w zaokrągleniu 7 dni
7 dni x 4 godziny = 28 godzin
28 godzin – 16 godzin (4 dni x 4 godziny) wykorzystanego urlopu w grudniu 2007 r. = 12 godzin ekwiwalentu
Tymczasem według pracownika wyliczenie powinno być następujące:za 2007 r.
26 x 1/2 etatu = 13 dni
13 dni x 2/12 = 2,17, w zaokrągleniu 3 dni
3 dni x 8 godzin = 24 godzinyza 2008 r. – tak samo
Łącznie od 12 listopada 2007 r. do 12 lutego 2008 r. 48 godzin urlopu
48 – 16 godzin wykorzystanego urlopu w grudniu 2007 r. = 32 godziny ekwiwalentu
Czy pracownik ma rację? Odebrał świadectwo 19 lutego 2008 r. Czy wniosek o jego sprostowanie powinien złożyć w ciągu siedmiu dni od daty odbioru świadectwa?
Stosownie do pkt 4 instrukcji dotyczącej sposobu wypełniania świadectwa pracy w ust. 4 pkt 1 tego dokumentu pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Powinien zatem wpisać tylko liczbę dni urlopu za 2008 r., za które wypłacił ekwiwalent pieniężny, czyli 24 godziny. Wynika to z następującego rachunku: 26 dni x 1/2 etatu = 13 dni – wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na pół etatu, któremu w 2008 r. przysługiwał urlop proporcjonalny za dwa miesiące – 13 dni x 2/12 = 3 dni, które należy przeliczyć na godziny – 3 dni x 8 godzin = 24 godziny Zgodnie z pouczeniem zawartym w świadectwie pracy z wnioskiem o jego sprostowanie pracownik może wystąpić do pracodawcy w ciągu siedmiu dni od otrzymania tego dokumentu.
Czy powinienem uwzględnić prośbę pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, gdy zgłasza ją po kilku latach od zakończenia zatrudnienia? Z jaką datą mam je wydać – bieżącą czy tą sprzed lat? Czy wydając sprostowany dokument, poprzedni usuwam z akt osobowych pracownika?
Pracodawca może uwzględnić taką prośbę pracownika i sprostować jego świadectwo pracy. Wówczas wystawia nowy dokument z datą jego wydania, czyli bieżącą, poprawiony zgodnie z wnioskiem byłego pracownika. Dodać przy tym należy, że pracodawca najpóźniej w dniu wydania mu nowego świadectwa pracy musi poprzednio wystawione usunąć z jego akt osobowych i zniszczyć.
Pracownica, która pracowała u nas od 1 sierpnia 1976 r. do 27 lutego 2005 r., otrzymała świadectwo pracy z błędną datą zatrudnienia (1 września 1976 r.). Dokument z błędną datą nawiązania stosunku pracy został też przesłany do ZUS w celu ustalenia kapitału początkowego. Czy należy jej teraz wystawić nowe świadectwo pracy, czy wystarczy je sprostować?
Zgodnie z rozporządzeniem, jeżeli pracodawca pozytywnie rozpatrzył wniosek pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, wydaje mu nowe, uwzględniające informacje zawarte w jego wniosku.