Zakaz konkurencji: nie wystarczy wykazać naruszenie umowy lojalnościowej

W procesie o zapłatę kary umownej za złamanie umowy lojalnościowej obowiązującej po ustaniu zatrudnienia, pracodawca nie musi udowadniać poniesionej szkody i jej rozmiaru. Jeżeli jednak to zrobi, zwiększy swoje szanse na uzyskanie dochodzonej kwoty.

Publikacja: 30.05.2017 05:40

Zakaz konkurencji: nie wystarczy wykazać naruszenie umowy lojalnościowej

Foto: 123RF

Coraz częściej zdarza się, że w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia zawarte jest zastrzeżenie o obowiązku zapłaty przez ex-etatowca na rzecz byłego pracodawcy kary umownej w określonej wysokości w przypadku naruszenia tego zakazu. Taki zapis jest dopuszczalny (art. 483 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Kara umowna należy się ex-pracodawcy w wysokości podanej w tym kontrakcie, bez względu na wysokość poniesionej szkody.

Żądanie odszkodowania przekraczającego sumę kary umownej nie jest dopuszczalne, chyba że strony postanowiły inaczej (art. 484 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Jednak kara umowna nie może być rażąco wygórowana. Jeżeli bowiem dojdzie do sporu przed sądem pracy, a kara będzie – w ocenie ex-pracownika – nadmierna, zyska on argument do żądania jej miarkowania. Będzie mógł domagać się jej redukcji także wtedy, gdy wykaże, że wykonał zobowiązanie w znacznej części (czyli powstrzymywał się przez dłuższy czas od działalności konkurencyjnej). Mówi o tym art. 484 § 2 k.c. stosowany na podstawie art. 300 k.p.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki