Aktualizacja: 19.01.2017 18:04 Publikacja: 19.01.2017 17:44
Foto: 123RF
Władze spółek publicznych – czy to podległych Skarbowi Państwa, czy jednostkom samorządowym – szykują się na rewolucyjne zmiany. Na zbliżających się walnych zgromadzeniach przedstawiciele właścicieli zaproponują zmiany w zasadach zatrudnienia i wynagradzania członków zarządu, tak by dostosować je do nowej ustawy kominowej (ustawa z 6 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami).
– Nowe przepisy przewidują, że członkowie zarządów spółek powinni zostać przeniesieni na kontrakty cywilnoprawne, co powoduje komplikacje – zauważa Dawid Zdebiak, radca prawny z kancelarii Gujski, Zdebiak. – Może powstać problem, gdy taki członek zarządu wystąpi o odszkodowanie w związku z zastosowaniem umowy cywilnoprawnej zamiast etatu.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zarząd Poczty Polskiej zapowiedział wypłacenie pracownikom premii rocznej w łącznej wysokości 200 mln zł. W przeliczeniu na jednego pracownika da to średnio niemal 5 tys. zł brutto. Wygląda też na to, że spółka zakończyła proces zwolnień pracowników.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina nauczycielom, że mogą odzyskać pieniądze za przepracowane nadgodziny. Aby im to ułatwić, związek przygotował wzór dokumentu z wezwaniem do zapłaty. ZNP zachęca pedagogów, by skorzystali z przysługującego im prawa i wyjaśnia, jak przeprowadzić procedurę.
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Pracą w godzinach nadliczbowych w systemie równoważnym nie jest przekroczenie maksymalnego, dwunastogodzinnego wymiaru, jaki pracodawca mógłby zaplanować. Znaczenie ma wymiar zaplanowany w rozkładzie.
Aż dwie trzecie pracujących Polaków śledzi doniesienia medialne o masowych zwolnieniach w kraju i na świecie, a spora część z nich niepokoi się o swoją sytuację na rynku pracy.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok, który może istotnie wpłynąć na dotychczasową linię orzeczniczą i praktykę postępowań podatkowych, a w dalszej perspektywie – na zmianę polskich przepisów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek.
Przedmiotem umowy sprzedaży może być ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej (z siedzibą w Polsce). Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC. Obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas