Umowa o outsourcing: Przed zawarciem warto zbadać wiarygodność

Zawarcie umowy o przekazanie księgowości, kadr, usług informatycznych czy zarządzania nieruchomościami powinno zostać poprzedzone zbadaniem wiarygodności kontrahenta. Można poprosić go o referencje od innych zleceniodawców.

Publikacja: 19.08.2015 07:00

Umowa o outsourcing: Przed zawarciem warto zbadać wiarygodność

Foto: 123RF

Outsourcing jest terminem, który pojawił się niedawno, chociaż samo delegowanie przez przedsiębiorców części działalności nie jest zjawiskiem nowym. Przekazanie księgowości, kadr, usług informatycznych czy zarządzania nieruchomościami zewnętrznemu kontrahentowi ma na celu uproszczenie procesów w firmie oraz delegowanie części obowiązków do podmiotów wyspecjalizowanych w takiej działalności. Jest popularną formą optymalizowania zasobów i szukania oszczędności. Tradycyjnie zlecano na zewnątrz działalność poboczną wobec działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Jednak outsourcing przybiera coraz szerszy zakres. Trendem, który nabiera znaczenia w gospodarce, jest tzw. BPO (Business Process Outsourcing). Jest to delegowanie przez przedsiębiorcę na wyspecjalizowany podmiot całych obszarów działalności w spółce, także tych związanych z obsługą klientów przedsiębiorcy, jak np. call center.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki