Aktualizacja: 14.04.2015 05:50 Publikacja: 14.04.2015 05:50
Foto: www.sxc.hu
Zawarcie takiej umowy na piśmie leży w interesie pracodawcy, który wyraża zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez podwładnego i dodatkowo zobowiązuje się do poniesienia kosztów tzw. świadczeń dodatkowych. Natomiast jeśli zakład zgadza się na naukę, ale nie bierze na siebie dodatkowych obciążeń, nie ma znaczenia, czy podpisze taki kontrakt.
W obu wariantach pracodawca musi jednak udzielać urlopu szkoleniowego i płatnych zwolnień od pracy na obowiązkowe zajęcia.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Urząd gminy może wyodrębnić środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli we własnym budżecie. Czy taka dopłata jest przychodem nauczyciela podlegającym PIT i czy powstają z jej tytułu obowiązki wobec fiskusa?
Wprowadzanie polityk i procedur związanych z korzystaniem ze sztucznej inteligencji lub z implementacją takich systemów w organizacji należy zacząć od budowania odpowiednich kompetencji pracowników w tym zakresie.
Większość cudzoziemców pracujących w Polsce chce u nas zostać na dłużej. I coraz częściej zależy im nie tylko na dobrych zarobkach.
Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.
Jeżeli pracodawca zgodził się udzielić pracownikowi wsparcia w kursie czy szkoleniu, których sam nie ma obowiązku przeprowadzić, to dni nauki nie stanowią czasu pracy.
Jeśli pracownik podnosi kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, ten musi mu umożliwić punktualne przybycie na zajęcia. Zmiany w grafiku kursu go z tego nie zwalniają.
Cyberbezpieczeństwo w firmie to nie tylko coraz lepsze zabezpieczenia techniczne. Równie ważne są szkolenia pracowników.
Czy z budżetu na 2024 r. można sfinansować studia podyplomowe dla kandydatów na członków rad nadzorczych? Wg wójta jest do podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wydatek jest dopuszczalny, a dodatkowo to wójt wykonuje budżet – pyta radna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas