- Prowadzę zajazd, w którym sprzedawany jest alkohol. Nie zapłaciłem drugiej raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Prezydent miasta wydał decyzję o wygaśnięciu zgody. Od tego rozstrzygnięcia wniosłem odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Zanim zostało ono rozpatrzone, inspekcja handlowa przeprowadziła u mnie kontrolę. Wydała decyzję, którą zobowiązany zostałem do wycofania alkoholu ze sprzedaży. Czy w tej sytuacji inspekcja handlowa mogła nałożyć na mnie taki obowiązek?

– pyta czytelnik.

Nie, zanim odwołanie od rozstrzygnięcia o wygaśnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu nie zostanie rozpatrzone ostateczną decyzją samorządowego kolegium odwoławczego inspekcja handlowa nie może zobowiązać przedsiębiorcy do wycofania alkoholu z obrotu. Stosownie do treści art. 130 par. 1 i 2 kodeksu postępowania administracyjnego przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie podlega wykonaniu. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji. W powyższej sprawie przedsiębiorca wniósł odwołanie od decyzji prezydenta miasta do samorządowego kolegium odwoławczego.

Zatem do czasu wydania decyzji ostatecznej przez organ odwoławczy decyzja prezydenta miasta o wygaśnięciu zezwolenia nie była wykonalna. Moc (skutek prawny) tego aktu administracyjnego uległa zawieszeniu do czasu wydania decyzji ostatecznej.

W orzecznictwie sądowym ugruntowany jest pogląd, że w razie wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży z powodu niedokonania wpłaty kolejnej raty organ, który wydał zezwolenie, stwierdza wygaśnięcie zezwolenia w drodze decyzji – tak orzekł m.in. NSA w uchwale pięciu sędziów NSA z 23 czerwca 1997 r. Sąd uznał w niej, że stwierdzenie wygaśnięcia decyzji zezwalającej na sprzedaż napojów alkoholowych leży w interesie społecznym (w rozumieniu art. 162 par. 1 k.p.a.).

Ze względu na ograniczoną liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych nie może istnieć stan niepewności co do tego, które zezwolenia wygasły. Jest to także w interesie strony, która powinna mieć pewność, czy prowadzi działalność na podstawie ważnego zezwolenia. Inspekcja handlowa może wydać taką decyzję, jeżeli jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo lub interes konsumentów albo interes gospodarczy państwa.

Ten warunek został w sprawie spełniony. Z uwagi jednak na fakt, że decyzja prezydenta miasta o wygaśnięciu zezwolenia nie była ostateczna, wydanie nakazu wycofania alkoholu z obrotu było przedwczesne i stanowiło naruszenie przepisów art. 18 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej, a także art. 130 par. 1 i 2 k.p.a. (por. wyrok WSA w Warszawie z 4 lutego 2005 r., VI SA/Wa 627/04 ).

Podstawa prawna:

art. 130 par. a1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 267)