Dzisiaj odbyła się konferencja poświęcona ochronie interesu pracodawcy w prawie pracy. Zorganizował ją Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Ugruntowana jest świadomość, że kodeks pracy ma spełniać głównie funkcję ochronną dla pracowników. Jednakże i w nim, i w innych przepisach znajduje się wiele regulacji chroniących interesy pracodawcy.

- Prawo pracy dba o interes pracodawców w stopniu szerszym, niż to się powszechnie wydaje, chociażby przez to, że nie zwiększa uprawnień pracowników zgodnie ze wszystkimi ich oczekiwaniami - mówił prof. Ludwik Florek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Związkowcy uważają, że dziś najlepiej interes pracodawcy w prawie określa słowo "kryzys" oraz wprowadzane rozwiązania mające łagodzić jego skutki. Wskazują nadużywanie umów na czas określony i przedłużanie okresów rozliczeniowych.

Z kolei pracodawcy przypominali, że w interesie pracowników powinno leżeć wprowadzenie do polskiego systemu prawnego elastycznych form rozliczania czasu pracy, jej organizacji, by przedsiębiorstwa mogły konkurować na rynku europejskim.

- Brak chociażby kont czasu pracy może w niedalekiej przyszłości wpłynąć na los branży motoryzacyjnej. Koncerny przeniosą produkcję do sąsiednich państw - mówił Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Porównano też pozycję stron w sporze przed sądem pracy. Nadal tą uprzywilejowaną okazują się pracownicy. Chociaż powoli preferencje dla nich stają się mniejsze.

Zobacz także serwisy:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Uprawnienia i kwalifikacje pracownika

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę pracownika