Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązujemy na czas nieokreślony. Wyjątkowo przepisy odrębne mogą dopuścić powołanie na czas określony. Stosujemy do niego regulacje kodeksowe dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony, z wyłączeniem trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę z art. 69 kodeksu pracy oraz zasad rozpatrywania sporów ze stosunku pracy w zakresie orzekania o bezskuteczności wypowiedzenia i przywróceniu do pracy. Powołanie samorządowca może, ale nie musi być poprzedzone konkursem. Decyzja o przeprowadzeniu konkursu może wynikać np. z uchwały rady gminy, powiatu czy województwa.

Pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu, który pozostaje w stosunku pracy z inną firmą i obowiązuje go trzymiesięczne wypowiedzenie, może je skrócić do miesięcznego. Rozstanie w tym trybie pociąga za sobą takie skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem z inicjatywy szefa.

Powołania dokonujemy pisemnie w terminie określonym w samym powołaniu, a jeżeli nie został on ustalony – w dniu doręczenia powołania, chyba ze przepisy szczególne przewidują co innego. Przed podjęciem pracy zatrudniony na podstawie wyboru, powołania składa pisemne ślubowanie: „Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu i społeczności lokalnej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”.

[i][b]Wyjaśnienia do załącznika[/b]

[b]1.[/b] Stosunek pracy z powołania nawiązujemy w sytuacjach określonych w odrębnych przepisach w poszczególnych grupach zawodowych (art. 68 kodeksu pracy). Dlatego też należy podać podstawę prawną, na podstawie której dokonujemy powołania.

[b]2.,3.,5.[/b] Pamiętajmy o podstawowych elementach, jakie musi zawierać każda umowa o pracę (data, stanowisko, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie itd.).

[b]4.[/b] Pracownika powołujemy na czas nieokreślony, chyba że przepisy odrębne pozwalają na czas określony. [/i]