[b]Nie.[/b] Kodeks pracy wskazuje wprawdzie, że trzecia umowa o pracę na czas określony zawarta przez pracodawcę z pracownikiem przekształca się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. Warto jednak zwrócić uwagę na datę podpisania pierwszej umowy.

Jeśli była podpisana przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc przed 1 maja 2004 r., nie jest brana pod uwagę przy sumowaniu umów na czas określony, podpisanych z tym samym pracodawcą. Dopiero kolejna umowa, zgodnie z art. 251 kodeksu pracy, będzie się automatycznie przekształcać w umowę na czas nieokreślony. Trzeba przy tym pamiętać, że nie warto wydłużać trwania umowy w formie aneksu. Jest to bowiem traktowane jako zawarcie z pracownikiem odrębnej umowy. Ta z kolei jest brana pod uwagę przy sumowaniu umów terminowych o pracę.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której pomiędzy wspomnianymi umowami wystąpi więcej niż miesiąc przerwy, a więc np. 31 dni. Wówczas są one traktowane jako odrębne umowy, które należy liczyć od nowa. Tak uważa również Sąd Najwyższy. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym miesiąc rozumiany jest jako 30 kolejnych dni.