Reklama
Rozwiń

Podejmowanie uchwał w spółce korespondencyjnie, ale w trybie tajnym – czyli właściwie jak

W wielu spółkach z o.o. zakończył się „sezon" zwyczajnych zgromadzeń wspólników (jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin jego odbycia upłynął 30 czerwca). Od 1 marca 2019 r. wspólnicy spółek z o.o. nie muszą już spotykać się na zwyczajnych zgromadzeniach, a wymagane prawem uchwały mogą podejmować korespondencyjnie. Czemu jednak niechętnie korzystają z tej możliwości i czy na pewno wiedzą jak to poprawnie zrobić?

Publikacja: 02.08.2019 06:30

Podejmowanie uchwał w spółce korespondencyjnie, ale w trybie tajnym – czyli właściwie jak

Foto: Fotolia.com

W związku z wejściem w życie uproszczeń prawnych dla przedsiębiorców w ramach tzw. Pakietu MŚP, od 1 marca b.r. nastąpiła zmiana art. 231 K.s.h. polegająca na usunięciu § 4 tego przepisu. Przewidywał on wyłączenie głosowania pisemnego (korespondencyjnego) w sprawach będących obligatoryjnym przedmiotem zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Celem omawianej nowelizacji było umożliwienie podejmowania tych uchwał poza zgromadzeniem. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, dotychczasowa regulacja „stanowiła praktyczne utrudnienie dla przedsiębiorców, nieznajdujące żadnego praktycznego uzasadnienia".

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego