Konsekwencje otrzymania podwójnej zapłaty w CIT i VAT

Otrzymanie przez przedsiębiorcę zapłaty w kwocie wyższej niż należna nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Mogą one wystąpić dopiero w przyszłości.

Roczne rozliczenie PIT: trzeba złożyć właściwy druk

Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, menedżerem w firmie doradczej KPMG w Polsce

Faktura może być wystawiona przed dostawą

VAT naliczony można odliczyć dopiero w deklaracji za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał u dostawcy obowiązek podatkowy. Zazw...

Fiskus musi znać adres do doręczeń

Przedsiębiorca ma obowiązek poinformować urząd o zmianie siedziby firmy. Jeśli tego nie zrobi, może ponieść negatywne skutki braku powiadomienia.

CIT-8: papierowe deklaracje bez grzywny od urzędu skarbowego

Firma, która nie złożyła elektronicznego zeznania, może dostać grzywnę. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że nie będzie ich nakładać.

Nowa struktura służb skarbowych, a zasada dwuinstancyjności

Dyrektor izby skarbowej rozpatrzy decyzję podwładnego. Jej kwestionowanie stanie się trudniejsze.

Jak wykazywać różnice kursowe w księgach rachunkowych?

Wycena bilansowa nieuregulowanych należności i zobowiązań wpłynie na rozliczenia firmy w CIT tylko wtedy, gdy ustala ona różnice kursowe metodą rachunkową.

Spółki komandytowo-akcyjne zostaną podatnikiem CIT pod koniec 2015 r.

SKA, których pierwszy rok obrotowy rozpoczął się w 2013 r. i zakończy się w 2015 r., staną się podatnikami CIT dopiero po jego zakończeniu.

Czynności związane z obsługą kart płatniczych zwolnione z VAT

Transmisja plików, przesył zbiorów z danymi o operacjach i sporządzanie raportów są charakterystyczne, typowe i niezbędne do świadczenia usług transakcji p...

CIT od porad podatkowych kupionych zagranicą

Gdy usługi nie są fizycznie wykonywane na terytorium Polski, o uzyskaniu w kraju przychodu z ich wykonania rozstrzyga to, kto wykorzysta ich efekty.

Przedsiębiorca nie odliczy kwoty skradzionej przez pracownika

Przedsiębiorca nie odliczy kwoty skradzionej przez pracownika. Skoro go nie pilnował, to poniesie konsekwencje.

Interpretacje podatkowe: Brak odpowiedzi urzędnika to też odpowiedź

Po upływie 30 dni od złożenia wniosku o wydanie interpretacji podatkowej organ administracji publicznej traci formalne uprawnienie do jej wydania w drodze...

Przychody: stanowisko NSA w sprawie opodatkowania nagród w konkursie dla pracowników

Dla oceny, czy dane świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, decydujące znaczenie ma to, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik.

Ordynacja podatkowa: podatnicy potrzebują dobrego kodeksu

Akcja „Rzeczpospolitej”: Procedury podatkowe powinny zapewniać sprawny pobór pieniędzy do budżetu, a przy okazji nie szkodzić przedsiębiorczości.

PIT a świąteczne spotkanie pracowników

Wydatki na świąteczne spotkanie pracowników firma rozliczy w kosztach. Załoga nie będzie obciążona PIT, bo uczestnicząc w imprezie, nie uzyskuje przychodu....

Paragon a wstydliwe zabiegi i operacje plastyczne

Lekarz nie ukryje wstydliwych zabiegów czy operacji plastycznej pod hasłem usługi chirurgicznej. Na wydruku z kasy fiskalnej trzeba podać dokładną nazwę.

Przychód nie pomniejszy wartości początkowej środka trwałego

Zwrot przez najemcę nakładów przewyższających koszty wykończenia inwestycji przez wynajmującego jest przychodem na zasadach ogólnych.

Konwersja wierzytelności na udziały w kapitale zakładowym spółki

Konwersja wierzytelności na udziały w kapitale zakładowym spółki z o.o. każdorazowo będzie stanowiła wniesienie do niej wkładu niepieniężnego.

Najwyższa akcyza na dodatki do paliw to błąd

Domieszki do paliw powinny być opodatkowane według stawki właściwej dla produktu, do którego są dodawane.

Likwidowana spółka rozlicza się ze wspólnikami i z fiskusem

Zakończenie działalności przez firmę wiąże się z podziałem jej majątku między udziałowców bądź akcjonariuszy. Otrzymane przez nich pieniądze lub rzeczy są...