Aktualizacja: 19.11.2024 09:27 Publikacja: 19.11.2024 06:00
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach
Foto: Adobe Stock
Coraz częściej zmiany (także te podatkowe) nie są tylko efektem pomysłowości krajowego ustawodawcy, ale wynikają z konieczności dostosowania krajowych przepisów do rozwiązań unijnych. Tak jest m.in. w odniesieniu do ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, która implementuje do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta stanowi unijne wdrożenie filaru II (Pillar 2) międzynarodowej reformy podatkowej. Nowy podatek będzie dotyczył dużych przedsiębiorstw, które dzięki nowym regulacjom będą płacić co najmniej 15-proc. podatek od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Na zasadzie wyboru grupa może jednak zadecydować o stosowaniu przepisów w odniesieniu do roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2023 r. O tym, jaki będzie mechanizm działania tego podatku, jakie obowiązki będą miały jednostki składowe grup objętych opodatkowaniem i jakie będą skutki wejścia w życie nowych regulacji, piszemy szczegółowo w artykule: „Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia”.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Wzrost liczby cyberataków pokazuje, że firmy powinny jak najszybciej wdrożyć nowe technologie pozwalające chronić wykorzystywane przez nie dane.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Zmiany te są następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Przekazywanie firmy i jej majątku w spadku wymaga znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada odbył się kolejny na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom.
Dostęp do nowych technologii sprawił, że skarbówce znacznie łatwiej kontrolować podatników w sieci, zarówno dużych przedsiębiorców, jak i zwykłych Kowalskich handlujących na platformach sprzedażowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas