Zgoda pracownika nie zniesie lekarskich przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku

Jeśli pracodawca nie ma obiektywnej możliwości przesunięcia pracownika do innej pracy niż dotychczasowa, której zabronił mu lekarz, musi rozwiązać z nim umowę.

Publikacja: 06.11.2019 15:45

Zgoda pracownika nie zniesie lekarskich przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku

Foto: Adobe Stock

Zatrudniając pracownika pracodawca powierza mu wykonywanie pracy wynikającej z zawartej umowy w konkretnych warunkach środowiska pracy. Zdarza się jednak, że podwładny traci możliwość wykonywania pracy na pierwotnie umówionym stanowisku, ponieważ ma ona szkodliwy wpływ na jego zdrowie.

W takiej sytuacji lekarz orzeka o konieczności przeniesienia zatrudnionej osoby do innej pracy. Tryb wydawania takich orzeczeń regulują przepisy rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2067). W kwestii szkodliwości wykonywanej pracy lekarz orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Lekarz ocenia zagrożenia na podstawie przekazanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?