Zgoda pracownika nie zniesie lekarskich przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku

Jeśli pracodawca nie ma obiektywnej możliwości przesunięcia pracownika do innej pracy niż dotychczasowa, której zabronił mu lekarz, musi rozwiązać z nim umowę.

Publikacja: 06.11.2019 15:45

Zgoda pracownika nie zniesie lekarskich przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku

Foto: Adobe Stock

Zatrudniając pracownika pracodawca powierza mu wykonywanie pracy wynikającej z zawartej umowy w konkretnych warunkach środowiska pracy. Zdarza się jednak, że podwładny traci możliwość wykonywania pracy na pierwotnie umówionym stanowisku, ponieważ ma ona szkodliwy wpływ na jego zdrowie.

W takiej sytuacji lekarz orzeka o konieczności przeniesienia zatrudnionej osoby do innej pracy. Tryb wydawania takich orzeczeń regulują przepisy rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2067). W kwestii szkodliwości wykonywanej pracy lekarz orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Lekarz ocenia zagrożenia na podstawie przekazanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama