6 października wchodzą w życie zmiany w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Nowe przepisy pozwolą na wypłacenie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w razie ogłoszenia upadłości podmiotu polskiego znajdującego się na terenie Polski, którego upadłość została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Nowelizacja doprecyzowuje kalendarz i procedurę składania przez syndyka czy likwidatora dokumentów umożliwiających wypłatę świadczeń. Zgodnie ze zmienionymi przepisami w ciągu miesiąca od daty niewypłacalności osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy musi sporządzić i złożyć zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń u kierownika biura terenowego FGŚP.
Wchodzące zmiany określają dogodne zasady spłaty należności wobec funduszu w stosunku do pracodawców, którzy zawarli układ z wierzycielami w trybie postępowania upadłościowego, ale mają szanse na wyjście z trudnej sytuacji. Fundusz może podpisać z dłużnikiem porozumienie, w którym spłata zaległości zostanie rozłożona na dogodne raty, ewentualnie odroczy termin spłaty zobowiązań.
Ponadto wprowadzane zmiany w zasadach umarzania należności wobec FGŚP otworzą funduszowi możliwość ponownego wszczynania postępowania egzekucyjnego w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenie działalności.
Dodatkowo ustawa wprowadza rozwiązania pozwalające na sprawne przejęcie obsługi funduszu przez marszałków województw od 1 stycznia 2012 r. Chodzi o przepisy pozwalające na oddelegowanie części pracowników FGŚP do marszałków województw, by tam organizowali nowy aparat zajmujący się wypłatą świadczeń pracownikom upadłych przedsiębiorstw. Nowe przepisy określają tryb oddelegowania i warunki, jakie muszą być zapewnione pracownikom przenoszonym do marszałków województw, np. urlopy, wynagrodzenia, premie.
Podstawa prawna: