- Spółka wypłaca wynagrodzenia za czerwiec do 10 lipca. Z pensji jednego pracownika dokonujemy potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Dokonując ich za czerwiec, jaką kwotę wolną od potrąceń (starą czy nową) należy mu zostawić? -pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Spółka powinna pozostawić pracownikowi 2/5 jego wynagrodzenia, nie uwzględniając kwoty wolnej od potrąceń. Przy potrącanych z wynagrodzenia za pracę sumach na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych nie obowiązuje bowiem żadna kwota wolna od potrąceń (por. art. 87 k.p.). Jedyne ograniczenie wprowadza tu art. 87 § 3 pkt 1 k.p. Stanowi on, że przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych maksymalne potrącenie może być dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia pracownika. Stąd właśnie bierze się 2/5 wynagrodzenia, jakie pracodawca musi pozostawić pracownikowi.

Kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń obowiązuje przy egzekucji świadczeń niealimentacyjnych, przy potrącaniu udzielonych zatrudnionemu zaliczek pieniężnych i nałożonych na niego kar pieniężnych. Moim zdaniem, jeśli potrąceń z tych właśnie tytułów dokonuje się z pensji za czerwiec, ale wypłacanej w lipcu, to należy stosować starą kwotę wolną, czyli 680,70 zł (jeśli pracownik złożył PIT-2).

Zmiana kwoty wolnej nastąpiła dopiero od 1 lipca br. i w konsekwencji odnosi się ją do wynagrodzeń poczynając od tego miesiąca. Zatem nową kwotę wolną od potrąceń należy przyjąć przy wynagrodzeniu za lipiec, wypłacanym w sierpniu.

W tym bowiem wypadku nie ma przepisów, jak to ma miejsce przy obliczaniu wynagrodzenia za jeden miesiąc i wypłacaniu go w następnym. Chodzi o regulacje podatkowe i ubezpieczeniowe, które nakazują stosowanie nowej stawki rentowej, nowych kosztów uzyskania przychodu i nowej kwoty zmniejszającej podatek, jeśli zmieniły się przepisy podatkowe, czy nowej składki zdrowotnej, jeśli ona się zmieniła.

Pracodawca jednak może uprzywilejować pracownika i zastosować nową kwotę wolną (707,46 zł, jeśli zatrudniony złożył PIT-2). Skoro kwota ta obowiązuje od1 lipca i w tym miesiącu pracownik otrzymuje pensję wyliczoną według nowej, niższej stawki rentowej, to korzystniejsza dla niego będzie nowa kwota wolna od potrąceń, wyliczona według tej samej stawki rentowej, co samo wynagrodzenie.