Aktualizacja: 16.01.2022 17:25 Publikacja: 16.01.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 października 2021 r. (0113-KDIPT1-3.4012.452.2021.2.MWJ).
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wnioskodawczyni wskazała, że jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT. Ojciec wnioskodawczyni w 2020 roku nabył udział w wysokości 1/2 w lokalu użytkowym, od zakupu którego został odliczony VAT. Obecnie nieruchomość jest przez ojca wnioskodawczyni wynajmowana. Lokal jest i będzie w przyszłości wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT. Ojciec wnioskodawczyni ma w planie przekazać udział w nieruchomości w formie darowizny na rzecz wnioskodawczyni. W konsekwencji, wnioskodawczyni otrzyma udział wysokości 1/2 w nieruchomości (lokalu użytkowym) w ramach darowizny do majątku prywatnego. Po zawarciu umowy darowizny wnioskodawczyni wraz z ojcem planuje zawrzeć umowę nieodpłatnego dożywotniego użytkowania nieruchomości na rzecz ojca wraz z możliwością pobierania pożytków (na zasadzie umowy dożywocia zgodnie z art. 908 - 916 kodeksu cywilnego). Umowa ma umożliwiać korzystanie z nieruchomości przez ojca wnioskodawczyni po nabyciu własności nieruchomości przez wnioskodawczynię jako obdarowaną. W związku z zawarciem umowy nieodpłatnego dożywotniego użytkowania, lokal nie będzie wykorzystywany przez wnioskodawczynię. Umowa dożywotniego użytkowania wraz z możliwością pobierania pożytków, którą planuje zawrzeć wnioskodawczyni, będzie nieodpłatna. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, wnioskodawczyni miała wątpliwości odnośnie do tego czy umowa dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków z udziału w nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas