Skarbówka określiła w interpretacji, jak ma się rozliczyć osoba, która tworzy amatorsko obrazy. Sprawa dotyczyła podatniczki, która jest zatrudniona na etacie, a dodatkowo sprzedaje w ciągu miesiąca dwa–trzy namalowane przez nią obrazy. Cena za obraz to ok. 50–100 zł. Kobieta miała wątpliwości, czy powinna zakładać działalność gospodarczą. Chciała też ustalić, czy może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Czytaj więcej:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że nie jest to biznes. „Sprzedaż namalowanych przez podatniczkę obrazów i obrazków nie nosi znamion działalności gospodarczej. Przychodów z tego tytułu nie należy zaliczać do pozarolniczej działalności gospodarczej. Należy je kwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o PIT i wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychody z praw majątkowych" – stwierdził dyrektor KIS. Zaznaczył, że nie wyklucza to możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Artysta amator nie ma obowiązku uiszczania w trakcie roku zaliczki na PIT, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej. Przychody z praw majątkowych wykaże dopiero w zeznaniu rocznym. Podatek według skali musi zapłacić do 30 kwietnia następnego roku. Zeznanie podatkowe należy złożyć na druku PIT-36.
Numer interpretacji: 0112-KDIL2-2.4011.822.2021.2.MB