Zgodnie z przepisami pracownicy powinni być chronieni przed nadmiernie wysokimi temperaturami, jak i bezpośrednim nawiewem klimatyzatorów, przeciwdziałającym upałom. Zatrudnieni mają też prawo odstąpić od pracy, jeśli warunki jej wykonywania będą zagrażały ich zdrowiu i życiu.
– Pracodawca powinien zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 st.C, a na otwartej przestrzeni 25 st.C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych – apeluje Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina pracodawcom o konieczności utrzymywania w sprawności i czystości urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych a także zabezpieczeniu okien przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety i żaluzje. Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie mogą powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń – strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na pracownika, a konstrukcja wentylatora czy klimatyzatora powinna zapobiegać wibracjom.
W razie pracy na otwartej przestrzeni zatrudnieni są narażeni na bezpośrednie oddziaływanie słońca, co może prowadzić do oparzeń słonecznych, co zwiększa ryzyko raka skóry. W takim przypadku pracodawca powinien dbać, by pracownicy nosili koszule z długimi rękawami, nakrycia głowy, mieli częste przerwy na odpoczynek, najlepiej w cieniu.
Czytaj więcej
Gdy pomieszczenie jest silnie nasłonecznione, temperatura na zewnątrz przekracza 30stopni, okna...
Organizowanie takich częstszych przerw, czy skrócenie dnia pracy w czasie upałów nie może przełożyć się na obniżenie wynagrodzenia zatrudnionych.
Pracodawca powinien też przeszkolić zatrudnionych w zakresie wykrywania i przeciwdziałania np. oparzeniom słonecznym czy przegrzaniu.
Objawy nadmiernego obciążenia termicznego to: suchość w ustach, mało śliny, spierzchnięte wargi, zaburzenia widzenia, zaparcia, oddawanie mniejszej ilości moczu, podwyższona temperatura, przyśpieszony oddech, utrata elastyczności skóry, bóle i zawroty głowy, skurcze, zmiany na skórze, nudności, wymioty, utrata orientacji, majaczenie, utrata przytomności.
Pierwsza pomoc przy przegrzaniu organizmu powinna polegać na jak najszybszym przeniesieniu pracownika do pomieszczenia z zapewnionym dopływem świeżego powietrza, a jeżeli takiego nie ma, należy znaleźć zacienione miejsce. Przegrzany powinien rozluźnić ubranie, pić schłodzoną wodę, a nawet wziąć chłodną kąpiel jednak nie lodowatą by nie doszło do szoku termicznego. Zalecane są także chłodne okłady (np. z lodu owiniętego ręcz- nikiem). W przypadku oparzeń słonecznych należy schłodzić miejsce gdzie skóra została uszkodzona pod bieżącą wodą o temperaturze ok. 15°C, z odległości 15 cm przez 15 minut. Oparzone powierzchnie należy zabezpieczyć przed zakażeniem jałowymi opatrunkami. Poszkodowany powinien możliwie szybko otrzymać opiekę lekarską.
Pracodawcy powinni pamiętać, że udar cieplny i jego następstwa znajdują się w wykazie chorób zawodowych wywołanych działaniem wysokich temperatur otoczenia. Nieostrożne działania przedsiębiorców w tym zakresie mogą skończyć się pociągnięciem ich przez zatrudnionych do odpowiedzialności odszkodowawczej.