Zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie przemieszczania odpadów podmiot organizujący transport odpadów ma obowiązek zapewnić, że do odpadów dołączony jest w trakcie transportu tzw. dokument przemieszczenia. Musi być podpisany i przechowywany przez odbiorcę dostawy przez trzy lata.

Spółka Interseroh zajmuje się handlem odpadami ze stali i metali. Działa wyłącznie jako pośrednik między odbiorcami i wytwórcami odpadów. Nie ujawnia w dokumencie przemieszczenia źródła dostaw, aby jej klienci nie mogli nawiązać ze sobą bezpośredniego kontaktu i zawrzeć umowy bez jej pośrednictwa. Dlatego wpisywała w dokumencie przemieszczenia siebie jako dostawcę lub nie wpisywała niczego.

Wskutek kontroli pojazdu na niemieckiej autostradzie na spółkę Interseroh została nałożona grzywna z powodu braków w dokumencie przemieszczenia. Interseroh odwołał się od tej decyzji do sądu. Zdaniem spółki obowiązek ujawnienia źródła dostaw narusza jej prawo do ochrony tajemnicy handlowej i wyrządza jej szkodę majątkową. Sąd krajowy skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy prawo europejskie pozwala na nieujawnienie wytwórcy odpadów ich odbiorcy, jeśli służy to ochronie tajemnicy handlowej.

Zdaniem Trybunału przepisy rozporządzenia nie pozwalają, by pośrednik organizujący przemieszczanie odpadów nie ujawnił tożsamości wytwórcy odpadów ich odbiorcy, nawet jeżeli byłoby to konieczne do ochrony jego tajemnicy handlowej.

sygnatura akt: C-1/11