Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. interpretacji: IPTPP1/443-549/13-4/RG). Zasada ta, jak stwierdził organ, dotyczy także zwolnienia z VAT ze względu na nieprzekraczanie przez wartość sprzedaży opodatkowanej kwoty 150 tys. zł rocznie.
O interpretację wystąpił podatnik prowadzący firmę pod własnym nazwiskiem. Przekroczył wartość sprzedaży opodatkowanej VAT, która uprawnia do tzw. zwolnienia podmiotowego. Postanowił przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Zapytał, czy nowo powstała spółka będzie mogła korzystać ze zwolnienia, zaznaczając, że wartość realizowanej przez nią rocznie sprzedaży nie przekroczy 150 tys. zł.
On sam, bez przekształcenia, musiałby poczekać na ponowne nabycie prawa do zwolnienia ponad rok. Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia może ponownie z niego skorzystać, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od końca roku, w którym utracił prawo do preferencji.
Przedsiębiorca uznał, że sytuację jego spółki trzeba oddzielić od jego osobistej i spółka nie będzie musiała czekać. Zgodnie z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
- Przepis ten mówi jedynie o prawach, a nie obowiązkach przekształconego przedsiębiorstwa - argumentował pytający.
Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się z powyższym stanowiskiem. – W świetle ww. przepisu art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje pełna sukcesja podatkowa, albowiem nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa – potwierdził organ, ale wskazał na obowiązujący od 1 lipca 2012 r. art. 112b Ordynacji. Na jego podstawie jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Organ uznał, że pomimo specyficznej regulacji, wystąpi tu sukcesja podatkowa nie tylko praw, ale też obowiązków. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej nowa spółka z o.o. będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z VAT na takich samych zasadach, jak indywidualna działalność, z której powstała.