- Projekt dotyczy poważnego problemu, gdy pracodawcy uzależniają podpisanie umowy o pracę, od tego że pracownik podpisze weksel in blanco. Dotyczy to szczególnie pracowników firm rzemieślniczych – powiedziała Julia Pitera, posłanka PO na czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji, do spraw nowelizacji kodeksu pracy. – Ważne byśmy znaleźli rozwiązanie chroniące obywateli którzy nie znają prawa i nie stać ich na wynajęcie adwokata. Tym bardziej że propozycję zmian w tym kierunku poparły wszystkie kluby parlamentarne.
W wyniku konsultacji społecznych, do sejmu spłynęły negatywne opinie do tego projektu.
Kluczowa jest opinia sędziów Sądu Najwyższego, którzy nie zostawili suchej nitki na nowelizacji kodeksu pracy.
Ich zdaniem projekt jest jednostronny, gdyż zabezpiecza jedynie interesy pracowników, pomijając przy tym słuszny interes pracodawców. Wątpliwości sędziów budzi także zapisana w nowelizacja nieważność z mocy prawa weksla podpisanego przez pracownika. Tymczasem do oceny ważności weksla powinno mieć zdaniem sędziów zastosowanie prawo wekslowe z 1936 r., a nie kodeks pracy. Wątpliwości SN wzbudziła także zapisana w noweli sankcja karna dla pracodawcy za stosowanie takiego weksla.
- Nie bez powodu pracodawcy decydują się na takie rozwiązania, bo mają też wiele złych doświadczeń z pociąganiem pracowników do odpowiedzialności materialnej – stwierdziła Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan. - Zmiany powinny też uwzględniać interes pracodawcy, który powierza zatrudnionemu mienie o znacznej wartości. Trzeba pamiętać że pracodawcy mają ograniczone możliwości weryfikowania pracowników przed ich zatrudnieniem, co ma szczególnie znaczenie jeśli chodzi o możliwość sprawdzania ich wcześniejszej karalności. Przepisy ograniczają także odpowiedzialność finansową pracowników.
- Nie podzielamy wątpliwości pracodawców, gdyż w razie wyrządzenia szkody przez pracownika umyślnie, ta odpowiedzialność, jest całkowita – powiedziała Ewa Kędzior z NSZZ Solidarność.
- Problem jest i trzeba go rozwiązać – stwierdził Stanisław Szwed, poseł PiS, przewodniczący sejmowej podkomisji, do spraw nowelizacji kodeksu pracy.
Posłowie przygotują poprawki do nowelizacji, które znacząco mogą wpłynąć na ostateczny kształt tej nowelizacji.