Mowa o europejskim paszporcie zawodowym (europass). Został on wprowadzony decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2241/2004/WE z 15 grudnia 2004 r. w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji. Natomiast obowiązuje od 1 stycznia 2005 r.
Ma ułatwić pracodawcom i instytucjom ocenianie i porównywanie kwalifikacji obywateli z różnych krajów UE. Jest zatem przydatny dla tych, którzy chcą się uczyć, studiować i pracować w innym niż ojczysty kraju Unii. W jasny sposób prezentuje bowiem kwalifikacje i kompetencje danej osoby. Ułatwia poruszanie się w obrębie Unii.
Składa się z pięciu dokumentów (portfolio) funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy (również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE). Są to europass: CV, paszport językowy, suplement do dyplomu, suplement do świadectwa oraz mobilność.
Dwa pierwsze z wymienionych dokumentów osoba zainteresowana wypełnia sama. Pozostałe trzy wydają i wypełniają uprawnione do tego instytucje.
Uwaga! Żaden z portfolio europassu nie jest wymagany formalnie ani przez pracodawców, ani przez władze innych krajów. Natomiast posiadanie tych dokumentów i zaprezentowanie ich potencjalnemu pracodawcy może ułatwić zrozumienie uzyskanych przez kandydata kwalifikacji, a co za tym idzie zwiększyć jego szanse zatrudnienia.
Paszport CV jest standardowym formularzem życiorysu. Ułatwia przejrzystą prezentację danych osobowych oraz informacji o posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Umożliwia także porównanie kwalifikacji kandydatów do pracy pochodzących z różnych krajów UE. Pozwala na prostsze zebranie wszystkich ważnych informacji nawet osobom, które piszą CV pierwszy raz.
Natomiast paszport językowy umożliwia zaprezentowanie stopnia znajomości języków obcych zgodnie z kryteriami obowiązującymi w całej Unii.
Suplement do dyplomu otrzymują absolwenci wyższych studiów wraz z dyplomem ich ukończenia. Ma pomagać w zrozumieniu kwalifikacji zawodowych jego posiadacza, zwłaszcza poza krajem, w którym zostały one zdobyte. Wydaje go uczelnia, którą kończy dana osoba. Trzeba jednak pamiętać, że suplement ten nie uprawnia do formalnego uznania dyplomu przez odpowiednie instytucje w innym kraju Unii i nie zastępuje jego oryginału.
Podobnie jest z suplementem do świadectwa. Ten jest załącznikiem do świadectwa i informuje o zdobytych umiejętnościach i kompetencjach związanych ze świadectwem.
Z kolei mobilność prezentuje zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkoleń, praktyk i staży zagranicznych.
Organizacją odpowiedzialną za wdrożenie europassu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Krajowe Centrum Europass.
Znajdziemy ją przy ul. Mokotowskiej 43 w Warszawie
tel. 022 463 10 00,
e-mail: europass@frse.org.pl