Reklama
Rozwiń

Co łączy Taylor Swift i sztuczną inteligencję?

Odpowiedź na to z pozoru absurdalne pytanie jest prosta: Taylor Swift i sztuczna inteligencja nie były jeszcze w polskim sądzie.

Oskarżony może ufać biegłemu i lekarzowi

Celem zakazu dowodowego jest ochrona zaufania niezbędnego w skutecznym udzielaniu pomocy medycznej oskarżonemu i optymalnym przeprowadzeniu badania przez b...

Agata Łukaszewicz: Wierzchołek góry lodowej

Sędziowie w Polsce są podzieleni od wielu lat. I dotyczy to zarówno sądów powszechnych, jak i Sądu Najwyższego. Tylko dlaczego mają tracić obywatele?

Piotr Gąciarek: Nie wolno czekać na kolejne wadliwe nominacje

W Polsce nie działa KRS, a jedynie gremium przypisujące sobie prawa i powinności tego konstytucyjnego organu – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.

Podział w sądach. Jednolite stanowisko sędziowskie to jedyne rozwiązanie?

Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania p...

Wyrok TSUE dotyczący kredytów we frankach: komu należy się ochrona?

Wyrok TSUE z 24 października 2024 roku ws. frankowiczów skłania do refleksji nad sensem zadawanych pytań.

Sędzia, podwładny ministra, nie może orzekać o legalności działań ministra

Orzekanie przez sędziego bezpośrednio podległego i zależnego od ministra sprawiedliwości tworzy dla „racjonalnych obserwatorów” zasadniczą wątpliwość, czy...

Obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu. Kiedy można naruszyć czyjąś wolność?

Wolność jednego podmiotu kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innego podmiotu, czyli o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Protektorat prezydenta. "Sądy i sędziowie powinni być apolityczni"

Andrzej Duda oddał sędziom niedźwiedzią przysługę. Zamanifestował, że jest grupa sędziów, w obronie której będzie występował.

Konstytucja, głupcze. Kilka uwag na temat opinii Komisji Weneckiej

Kilka dni temu ukazała się opinia Komisji Weneckiej o czterech pytaniach, które zadał jej minister sprawiedliwości. Aby zrozumieć odpowiedzi i ich sens, na...

Zdrada dyplomatyczna

Przestępstwo to jest tak stare jak sama dyplomacja. Jedną z najbardziej znanych zdrad dyplomatycznych w dziejach Polski była konfederacja targowicka.

Czy sankcje prawne i prohibicja ograniczą chęć spożycia alkoholu?

Waga, z jaką polski prawodawca podszedł do problemu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, jest widoczna już po nawet pobieżnej lekturze...

Prof. Muszyński: Stowarzyszenia to partie polityczne sędziów i przynoszą szkody wymiarowi sprawiedliwości

Stowarzyszenia sędziowskie funkcjonują jak grupy interesu. Problem polega jednak na tym, że nie chodzi tu o interes prywatnoprawny zrzeszonych w nich obywa...

Przez burzenie do „lepszej” praworządności?

Kilka lat sporów o praworządność w Polsce potwierdza sens powiedzenia, że „lepsze jest wrogiem dobrego”, i chyba to, że część sędziów go nie zna.

Sztuczna i sprawiedliwa. Jakie obowiązki na sądownictwo nakłada AI Act?

Podnoszenie umiejętności i wiedzy o sztucznej inteligencji (AI) w wymiarze sprawiedliwości to nie tylko rekomendacja, ale i obowiązek.

Michał Laskowski, sędzia SN: Końca sporu nie widać. Sytuację trzeba uregulować w drodze ustaw

Sytuacja w SN jest nienormalna i nie czujemy się w niej najlepiej – mówi Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes Izby Karnej SN.

Czy funkcyjni i emeryci uratują sądownictwo?

Nowe pomysły na kryzys w sądownictwie jawią się jako rozpaczliwe sięganie po ostatnie rezerwy w obliczu totalnej klapy.

Agata Łukaszewicz: Bez załatwienia sprawy neosędziów dalej nie pójdziemy

Nierozwiązany problem neosędziów w polskim wymiarze sprawiedliwości powoduje nie lada chaos zarówno w sądach, jak i przy ich udziale – w prokuraturze.

Bezprawne pozbawienie wolności. Kiedy ma miejsce i co za to grozi?

Wolność fizyczna człowieka jest tak istotną wartością, że podlega ochronie zarówno wtedy, gdy człowiek ma świadomość jej bezprawnego naruszenia, jak i wted...

Potrzeba równości w sądach. Sprawy kredytów frankowych i dezubekizacji blokują dostęp obywatelom

Nierównomierne obciążenie sprawami różnicuje dostęp obywateli do sądu, czyniąc to w sposób nieproporcjonalny, a zarazem nieracjonalny.